Media

2020

„Napisałam pierwszą ikonę i to było takie WOW! To jest to! Ja chcę to robić! (…) I w ten sposób ikony zagościły na dobre w moim życiu.”

2019

„Ta ikona powstawała blisko rok. Poznał ją cały świat kiedy Iggy Pop umieścił jej zdjęcie na swoim profilu społecznościowym. Profil Igg’yego Popa obserwuje w Internecie ponad 300 tysięcy osób. Artysta od kilkudziesięciu lat nazywany jest „ojcem chrzestnym punka”. Niewykluczone, że właśnie tak będzie wyglądać okładka kolejnej płyty Igg’yego Popa.”

Współudział w projekcie teatralnym Miasto Przyszłości w ramach Lata w Teatrze.

„Dziś (piątek) w Rzeszowie, odbędzie się wernisaż wystawy ikon. Agnieszka Zaguła stworzyła cykl z wizerunkiem Krzysztofa Psiogłowego. Mowa o św. Krzysztofie, znanym jako patron kierowców i podróżników. Na wschodnich ikonach, przedstawiany jest jako mężczyzna z głową psa.”

„Takiej wystawy jeszcze w Polsce nie było. Jako pierwsza podjęłam się karkołomnego zadania, aby napisać i zgromadzić w jednym miejscu taką ilość ikon z wizerunkiem Krzysztofa Psiogłowego (Cynocefala). Myślę, że nikt przede mną tego nie zrobił.”

  • 8 wrzesień 2019, Relacja z wernisażu, który odbył się w Niezłej Sztuce.

2018

  • Radio Rzeszów, 3 sierpień 2018, W audycji „Okolice Kultury” opowiadam o ikonach. 

Pani Agnieszka Zaguła opowiada o ikonach. Trwa audycja Okolice kultury.

Opublikowany przez Polskie Radio Rzeszów Piątek, 3 sierpnia 2018

„Wystarczyło kilka godzin, aby ikonę Iggy’ego Popa “polubiło” prawie 5 tysięcy osób, a wieczorem ta liczba przekroczyła 10 tysięcy. Taka wiadomość na koniec 2018 roku dla Agnieszki Zaguły oznacza jedno: – Nowy rok będzie dla mnie dobry – przewiduje.”

2016

„Agnieszka Zaguła – artysta plastyk, była gościem Filii nr 4 WiMBP w Rzeszowie, 14 czerwca 2016 r. Na spotkaniu Klubu Czytelniczego dla Dorosłych opowiedziała o swojej pasji tworzenia lalek. Postać lalki pojawiła się razem z człowiekiem. Lalka potrafi być przedstawiana jako przedmiot magiczny, metafizyczny, lalka kultu, artystyczna, ale także jako lalka zabawka. Tworzenie lalek – jak mówi Agnieszka Zaguła – to cały proces. To pomysł, projekt, rzeźbienie głowy, ciała, malowanie karnacji i to, co najprzyjemniejsze szycie kostiumów, ozdób i układanie włosów.”

2015

Udział w wystawie Obraz, grafika, rzeźba, rysunek roku 2015.

Spotkanie i wykład “Tajniki ikony.”

2014

„W dniach 22-23 oraz 29-30 marca 2014 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul Osmeckiego 51 odbyły się „Warsztaty pozłotnicze techniką na mikstion, oraz pisania ikon technikami klasycznymi.”

2013

„Agnieszka Zaguła, magister sztuki i pracownik w pracowni konserwacji dzieł sztuki, zajmuje się lalkarstwem oraz pisaniem ikon. została nominowana do konkursu Kobieta Przedsiębiorcza 2012.”

„Na wystawę składa się kolekcja z wizerunkami świętych patronów. Wszystkie materiały użyte w procesie powstawania ikon pochodzą ze świata organicznego. Podobraziem dla ikon jest deska z drewna liściastego lub iglastego.”

2011

„Oprócz realizowania się jako artystka, pani Agnieszka stara się także przekazać swoją wiedzę na temat lalek i lalkarstwa innym. W 2007 roku prowadziła wykłady w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu pt. „Lalka w sztuce współczesnej – dzieło wyobraźni.”

„Pierwsza wystawa lalek odbyła się w styczniu 2006 roku w Galerii ,, Stara drukarnia’’ w Rzeszowie. Nie są to jednak zwykłe lalki kojarzące z dziecięcymi zabawkami, lecz artystyczne twory, które artystka, jak sama mówi „ powołuje do życia.”

2009

„Sobota 03.10.2009 godz. 11.00 otwarcie wystawy lalek artystycznych pt. „Tajemniczy świat lalek” oraz spotkanie z autorką prac. Agnieszka Zaguła jest absolwentką ZSP w Rzeszowie oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej prace prezentowane były podczas licznych wystaw m.in w WDK w Rzeszowie a także w pubie-galerii Stara Drukarnia w Rzeszowie. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszej nowej wystawy!!!”