Kategorie
Ikony Ikony z łąk i lasów

Pszczela Madonna z koniczyną

Pszczoły już od czasów egipskich, a może nawet i wcześniej były powiązane ze sferą sacrum. W Egipcie symbolizowały łzy boga słońca Ra. Grecja miała swoją Królową Pszczół czyli Demeter. W chrześcijaństwie pszczoły porównywano do dusz wędrujących do nieba…

Koniczyna jest jedną z roślin maryjnych.
Wg tradycji ludowej w czasie drogi krzyżowej Matka Boska szła za Jezusem i płakała. Tam gdzie na ziemię spadły jej łzy wyrastały koniczynki. Stąd koniczyna polna nazywana jest łzami Matki Bożej. Nosi też inne potoczne nazwy jak kądziołka Matki Boskiej albo włosy Matki Boskiej.

Liście koniczyny z racji tego, że dzielą się na trzy są symbolem Trójcy Świętej. Poza tym symbolika koniczyny jest niezwykle bogata. Roślinka posiada właściwości ochronne. Jest skutecznym środkiem przeciw czarom. Dlatego też przechowywano dawniej w domach główki koniczyny, a krowy okadzano wiankiem ziół, wśród których była koniczyna. Najczęściej okadzano bydło przed Zielonymi Świątkami, bo wtedy działalność czarownic była najbardziej szkodliwa. Wianek z kwiatów koniczyny zawieszony na ścianie domu chronił go przed burzami i piorunami.

2 odpowiedzi na “Pszczela Madonna z koniczyną”

Piekna ikona / moje ulubione symbole/ zgadzam sie z opinia ze brak nam kontaktu z natura i chociaz jestem lekarzem trudno mi zalecac pacjentom zmiane zwyczajow poniewaz w wiekszosci przypadków spotyka się to z niezrozumieniem, zajmuję się takze hobistycznie pszczolami i stad malutka dygresja – nasze rodzime pszczoly nie pozytkuja rozowej koniczyny tylko biala. Rozowa to gatunek sprowadzony i nadze pszczoly maja za krótka trąbkę aby pobierac z niej nektar.

Dziękuję za informacje 🙂 Na ikonach umieszczam różne gatunki roślin, niekoniecznie użytkowane przez pszczoły, ale zgodne z symboliką oraz wartościami czysto estetycznymi. Pozdrawiam ciepło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *