Kategorie
Ikony autorskie

Madonna i księżyc

Księżyc zawsze należał do kobiet. Lista bogini księżycowych jest naprawdę imponująca w każdej kulturze i na każdym kontynencie. Kult lunarny ukształtował się prawdopodobnie w okresie matriarchatu, należy do najstarszych kultów w historii religii. Z biegiem czasu Bogini Matka została obalona, a triumf zaczął święcić patriarchalny Bóg. Dopiero w oswojonej formie Maryi, Matki Bożej, niektóre aspekty Bogini przetrwały. Chrześcijaństwo sięgnęło po bogatą symbolikę naszego satelity. Księżyc towarzyszy Madonnie na ikonach jako ciało niebieskie obdarzone pyzatą twarzą ( np. ikona Galaktotrofusa ) lub występuje w formie półksiężyca na którym stoi Maryja ( np. wizerunek Matki Bożej z Gudalupe) Warto zwrócić uwagę, że księżyc pod stopami Madonny koresponduje z tradycyjnym przypisaniem ciał niebieskich płciom. Antyczny bóg słońca Sol był mężczyzną, zaś Luna (bogini księżyca) kobietą. Stąd słońce zostało powiązane z Chrystusem, a księżyc z Maryją. Według założeń chrześcijańskich Madonna piękna jak księżyc w pełni miała świecić dla człowieka i wskazywać mu drogę, nie tylko w sposób symboliczny ale również dosłownie. Księżyc dla ludzi Wschodu spełniał ważną rolę, był niezawodnym przewodnikiem w czasie nocnych wędrówek. A wędrowano nocami ze względu na gorące dni. Niektóre święta w najważniejszych religiach świata ustanawiane są według kalendarza księżycowego. Chrześcijańska Wielkanoc (niedziela po pierwszej pełni Księżyca po przesileniu wiosennym) i Zielone Świątki, islamski Ramadan i chiński Nowy Rok. Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że na ikonach płaszcz Maryi zdobią gwiazdy. Gwiazdy te oznaczają dziewictwo Maryi przed i po narodzeniu Jezusa oraz przypominają, że jest Ona Gwiazdą Zaranną – Jutrzenką i Gwiazdą Morza, Królową Nieba. Madonna nosi również tytuł Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza (Stella Maris) i jest opiekunką marynarzy.

Źródło: „Piękna jak w pełni księżyc świeci człowiekowi”- Michał Gołębiowski, „Księżyc pod jej stopami”-Magdalena Łanuszka („Posztukiwania”), „Księżyc w mitach i kulturze”-Izabela Podlaska, „Symbolika i kult: Słońce i Księżyc”-Honorata Korpikiewicz

„Madonna i księżyc”- tempera jajowa na plastrze brzozowym, srebro na pulmencie, laserunki na srebrze, średnica 28 cm, 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *