Kategorie
Ikony autorskie

Św. Arnulf od piwa

Św. Arnulf z Metzu

Święty Arnulf z Metzu zwany również Arnulfem Piwowarskim był rycerzem na dworze króla Teodeberta II, zapoczątkował dynastię Karolingów zwanych również Arnulfinagami, następnie został obwołany biskupem Metzu, a życie zakończył jak pustelnik.

Co prawda jego wspomnienie przypada na 18 lipca, ale że właśnie trwa Oktoberfest, czyli najsłynniejsze chmielowe dożynki, więc patron piwowarów pojawia się właśnie teraz jako bohater posta.

Święty Arnulf słynął z wielu cudów związanych z piwem. Według jednej z legend, zamieniał puste garnuszki po piwie na beczki pełne złocistego napoju. Święty wyróżniał się swą siłą i krzepkością, bez trudu podnosił beczki z piwem i wozy drabiniaste.

Inna legenda mówi, że strudzeni pielgrzymi zatrzymali się w oberży, aby odpocząć. Niestety karczmarz mógł im zaoferować tylko jeden dzbanek piwa. Było to o wiele za mało dla przybyłych gości. Wtedy do karczmy wkroczył św. Arnulf, zmówił modlitwę i puste dzbany napełniły się piwem.

Ostatnia legenda wspomina, że w dniu jego pogrzebu na niebie ukazali się aniołowie, którzy podczas składania ciała świętego do grobu, zaczęli zraszać twarze grabarzy piwem.

„Św. Arnulf od piwa”- tempera jajowa na desce lipowej, 25cm x 30 cm, 2022r.

Źródło:

„5 świętych patronów piwa”- deon.pl

„Święci, którzy zachwalali picie piwa”-pl.aleteia.org

„Święci, piwo i umiar”-pch24.pl

„Św. Arnulf z Metzu”-radioem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *