Kategorie
Ikony autorskie

Małgorzata Antiocheńska ze smokiem

Dziewczyna ze smokiem,

a dokładnie Małgorzata Antiocheńska. Pochodziła z Antiochii

(dzisiejsza Turcja). Według podania miała być córką pogańskiego kapłana, ale piastunka wychowała ją na chrześcijankę. Małgorzata wyrosła na piękną kobietę. Nie umknęło to uwadze rzymskiego namiestnika, który postanowił pojąć ją za żonę. Kiedy Małgorzata odrzuciła jego zaloty skazał ją na tortury ( cóż, trochę mało wyrafinowany sposób, żeby przekonać kogoś do małżeństwa ). Podczas pobytu w celi Małgorzacie ukazał się smok. Bestia połknęła ją, ale Małgorzata wydostała się z niego przebijając mu brzuch krzyżem. Pokonanie smoka niestety nie ustrzegło jej przed dekapitacją. Została stracona w 305 r.

Św. Małgorzata jest patronką rolników. Jej wspomnienie przypada na 20 lipca, czyli początek żniw. Opiekuje się również kobietami w ciąży i wspomaga trudne porody. Co ciekawe, należy do grupy Czternastu Świętych Wspomożycieli- czyli najbardziej skutecznych świętych.

Najbardziej popularnym atrybutem św. Małgorzaty jest smok. Ulubiony motyw artystów. Na obrazach święta przebija go krzyżem, depcze stopami, wydobywa się z jego rozpłatanego brzucha, bądź gardła, a nawet trzyma w dłoni jak oswojone zwierzę domowe. Czasem smok towarzyszy świętej niczym wierny pies.

Źródło: „Małgorzata- waleczna święta, która pokonała smoka”-Jowita Jagla („Niezła Sztuka”),

Nasi patroni.pl

Małgorzata Antiocheńska ze smokiem- tempera jajowa na desce, 20 x 30 cm, 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *