Nie wiem, czy Państwo wiedzą, ale trwa Rok Botaniki.2022 rok staraniem polskich botaników został ustanowiony właśnie Rokiem Botaniki. Ma to na celu uhonorować polskich botaników oraz docenić znaczenie tej dziedziny nauki. Oczywiście dokładam swoją cegiełkę. „Madonna od kwitnących jabłoni” to jedna z kilku zielarsko-botanicznych ikon, które zaplanowałam na ten rok w celu uczczenia tego faktu.
Kwiaty jabłoni symbolizują początek miłości i pełnię wiosny. Nazywane są kwiatami panny młodej. I chociaż sam owoc powiązany jest z grzechem pierworodnym, to dziś chciałabym skupić się na pozytywach. W tradycji ludowej jabłoń to drzewo życia i śmierci, początku i końca, wiosny i jesieni. Sad pełen jabłoni był symbolem dostatku i bogactwa.
Kształt jabłka kojarzy się z kulą ziemską i odnosi się do wieczności, bez początku i końca. Owoc jabłoni jest również jednym z symboli władzy monarszej. Początkowo prawo używania jabłka przysługiwało tylko cesarzom rzymskim, jednak od XI w. zaczęli go używać również europejscy królowie. W ikonografii chrześcijańskiej z królewskim jabłkiem przedstawiano Jezusa Króla.
W polskiej tradycji ludowej jabłka święcono ( lub nadal święci się) w dniu św. Błażeja, wchodzą też w skład bukietu na Matki Boskiej Zielnej. Takie poświęcone jabłka wykorzystywano w celach leczniczych. Według wierzeń przytulenie do pnia jabłoni wycisza i relaksuje.
Źródło: „Jabłoń i grusza- królowe polskich sadów-ich bogata symbolika”- Centralna Biblioteka Rolnicza, Słownik Adama Fischera
„Madonna od kwitnących jabłoni”- tempera jajowa na plastrze brzozowym, średnica 28 cm, 2022r.