
Księżyc zawsze należał do kobiet. Lista bogini księżycowych jest naprawdę imponująca w każdej kulturze i na każdym kontynencie. Kult lunarny ukształtował się prawdopodobnie w okresie matriarchatu, należy do najstarszych kultów w historii religii. Z biegiem czasu Bogini Matka została obalona, a triumf zaczął święcić patriarchalny Bóg. Dopiero w oswojonej formie Maryi, Matki Bożej, niektóre aspekty Bogini przetrwały. Chrześcijaństwo sięgnęło po bogatą symbolikę naszego satelity. Księżyc towarzyszy Madonnie na ikonach jako ciało niebieskie obdarzone pyzatą twarzą ( np. ikona Galaktotrofusa ) lub występuje w formie półksiężyca na którym stoi Maryja ( np. wizerunek Matki Bożej z Gudalupe) Warto zwrócić uwagę, że księżyc pod stopami Madonny koresponduje z tradycyjnym przypisaniem ciał niebieskich płciom. Antyczny bóg słońca Sol był mężczyzną, zaś Luna (bogini księżyca) kobietą. Stąd słońce zostało powiązane z Chrystusem, a księżyc z Maryją. Według założeń chrześcijańskich Madonna piękna jak księżyc w pełni miała świecić dla człowieka i wskazywać mu drogę, nie tylko w sposób symboliczny ale również dosłownie. Księżyc dla ludzi Wschodu spełniał ważną rolę, był niezawodnym przewodnikiem w czasie nocnych wędrówek. A wędrowano nocami ze względu na gorące dni. Niektóre święta w najważniejszych religiach świata ustanawiane są według kalendarza księżycowego. Chrześcijańska Wielkanoc (niedziela po pierwszej pełni Księżyca po przesileniu wiosennym) i Zielone Świątki, islamski Ramadan i chiński Nowy Rok. Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że na ikonach płaszcz Maryi zdobią gwiazdy. Gwiazdy te oznaczają dziewictwo Maryi przed i po narodzeniu Jezusa oraz przypominają, że jest Ona Gwiazdą Zaranną – Jutrzenką i Gwiazdą Morza, Królową Nieba. Madonna nosi również tytuł Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza (Stella Maris) i jest opiekunką marynarzy.

Źródło: „Piękna jak w pełni księżyc świeci człowiekowi”- Michał Gołębiowski, „Księżyc pod jej stopami”-Magdalena Łanuszka („Posztukiwania”), „Księżyc w mitach i kulturze”-Izabela Podlaska, „Symbolika i kult: Słońce i Księżyc”-Honorata Korpikiewicz
„Madonna i księżyc”- tempera jajowa na plastrze brzozowym, srebro na pulmencie, laserunki na srebrze, średnica 28 cm, 2020 r.