Kategorie
Ikony z łąk i lasów

Archanioł Gabriel i babka lancetowata

Niepozorna roślinka, uznawana przez niektórych za chwast ,nazywana jest królową dróg. I nie bez powodu należy jej się miano królowej, bo jej działanie lecznicze jest potężne. Przyspiesza gojenie ran , łagodzi kaszel i duszności, a nawet wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Hildegarda z Bingen wykorzystywała babkę zarówno do leczenia jak i do ochrony duchowej. Roślina chroni przed działaniami złych mocy. Symbolizuje również pokorę. Niezbędna w bukiecie święconym w święto Matki Boskiej Zielnej. Występuje również w sztuce sakralnej. Babkę znajdziecie na ołtarzu Wita Stwosza.

Archanioł Gabriel to obok Michała i Rafała jeden z najważniejszych aniołów w niebiańskiej hierarchii. Jest patronem zwiastowania i miłosierdzia, a także sprawuje władzę nad Rajem. Jako patron posłańców dopomaga w spokojnym przyjmowaniu wszelkich wieści i nie uleganiu panice.

Źródło: „Święta Matki boskiej- zielarki wszech czasów”- Karolina Julia Smoderek, „Rośliny na ołtarzu Wita Stwosza” (Przewodnicy po Krakowie), Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych – Słownik Adama Fischera

„Archanioł Gabriel i babka lancetowata”- tempera jajowa na desce, 30 cm x 40 cm, 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *